Вибори за новими правилами: експерт Олександр Солонтай розповів про основні нюанси нового Виборчого кодексу

e-mail Друк PDF

4 лютого в Полтаві, за ініціативи Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування та підтримки обласної ради, відбувся семінар для депутатів місцевих рад та потенційних кандидатів у депутати. Його тема – зміни до Виборчого кодексу, а презентував та аналізував новації виборчого законодавства відомий політичний експерт Олександр Солонтай.

«Ми запросили експерта, який допоможе розібратися у нововведеннях виборчого кодексу. Хочеться дочекатися остаточних змін до нього. Адже і депутати, і потенційні кандидати хочуть у цьому питанні визначеності – зрозуміти, в якому форматі будуть проведені місцеві вибори 2020 року. Яка буде застава для політичних партій, що планують боротися за мандати у міських радах Полтави, Кременчука й обласній раді, як формуватимуться виборчі округи і чи вплине подальша реформа децентралізації на перебіг виборів», – зазначив у вступному слові голова Полтавської обласної ради, голова обласної асоціації органів місцевого самоврядування Олександр Біленький.

За словами Олександра Солонтая, нове виборче законодавство має ряд дуже важливих змін. По-перше, відміняється «політичне кріпацтво», коли стати депутатом місцевої ради людина могла лише потрапивши у список політичної партії. Таким чином, на думку експерта, 15 років тому більшість українців позбавили права бути обраним.

«Тепер звичайні люди матимуть нарешті реальну можливість брати участь в місцевому самоврядуванні», – переконує Олександр Солонтай.

Адже новий виборчий кодекс, за його словами, дозволяє балотуватися до місцевих рад не за списком. Щоправда лише тільки в тих громадах, де кількість виборців не перевищує 90 тисяч. Тож великі міста – Полтава і Кременчук – обиратимуть депутатів за списками партій. Але теж зі змінами. Наприклад, щоб зареєструвати список, доведеться викласти чималу суму застави, яка коригуватиметься знов-таки відповідно до кількості виборців та розміру прожиткового мінімуму. Приміром, у випадку з Полтавською обласною радою, партії, яка претендуватиме на потрапляння в раду, доведеться сплатити понад 2 мільйони гривень застави. В разі перемоги – кошти повернуться, в разі поразки – підуть у бюджет.

Змін зазнає і кількість округів, і кількісний склад депутатів від округу. Але головне, на що розраховують виборці – нові депутатські корпуси зміняться якісно.